گوگل چگونه کار می کند؟

موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کند؟

 

تا حالا به این موضوع فکر کردید که گوگل چگونه نتایج مناسب و مرتبط با هر عبارتی که شما جستجو می کنید را نمایش می دهد؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ مت کاتس عضو گروه کیفیت گوگل را برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید بدون شک از این مقاله لذت خواهید برد و بیشتر با اهمیت و جایگاه بهینه سازی صفحات سایت برای موتورهای جستجو آشنا خواهید شد.

 

ابتدا به این نکته توجه کنید که وقتی در حال جستجو در گوگل هستید درواقع در کل وب جستجو می کنید. زیرا در فهرست گوگل که متشکل از تمام وب است و یا حداقل فهرستی که گوگل توانسته از کل وب استخراج کند، جستجو می کنید.
گوگل این فهرست را با استفاده از برنامه های نرم افزاری که spider نامیده می شوند ، جمع آوری می کند. اسپایدرها با استخراج تعدادی از صفحات کار خود را شروع می کنند ، سپس لینک های موجود در آن صفحات را دنبال کرده و صفحاتی که لینک ها به آنها اشاره کرده اند را استخراج می کنند و باز هم لینک های این صفحات را بررسی کرده و صفحات ارجاع شده توسط این لینک ها را هم استخراج می کنند و همینطور این روند ادامه دارد تا فهرست عظیمی از صفحات وب ایجاد شود. میلیاردها صفحه در هزاران سرور نگهداری می شوند.

 

فرض کنید می خواهیم بدانیم سرعت دویدن یک چیتا چقدر است ؟ عبارت را در گوگل تایپ کرده و اینتر می زنیم . اسپایدارها یا همان نرم افزارهای گوگل هر صفحه ای که شامل کلمات جستجو شده باشند را جستجو می کنند . صدها یا هزاران نتیجه مرتبط وجود دارد . بنابراین گوگل چگونه تصمیم میگیرد که کدام محتوا واقعا مناسب است؟
با پرسیدن بیش از ۲۰۰ سوال! مانند : این کلمات چندبار در صفحه بکار رفته اند؟ آیا کلمات در عنوان صفحه وجود دارند؟ یا در URL؟ یا در مطالب مجاور؟ آیا این صفحه از سایت با کیفیت است یا بی کیفیت؟ یا اسپم؟ پیج رنک این صفحه چگونه است ؟
پیج رنک فرمولی است که توسط موسسان گوگل برای ارزیابی اهمیت صفحات وب اختراع شده است به این صورت که چه تعداد لینک خارجی به این صفحه وارد شده است و ارزش این لینک ها چقدر است؟

 

در نهایت تمامی این عوامل ادغام می شوند تا امتیاز کلی هر صفحه محاسبه شود و در زمان حدود نیم ثانیه نتیجه جستجو نمایش داده می شود. گوگل متعهد است نتایج مفید و منصفانه ای را در جستجو کاربران نمایش دهد . گوگل هرگز هزینه ای برای اضافه کردن سایت در فهرست خود یا بروزرسانی اطلاعات سایت و یا بهتر کردن موقعیت نمایش آن در نتایج جستجو دریافت نمی کند.
حالا به بررسی صفحه نمایش نتایج جستجو می پردازیم. هر نتیجه شامل عنوان ، URL و متن کوتاهی است که به ما کمک می کند تا صفحه ای که به هدف نزدیک است را انتخاب کنیم . همچنین لینکی به صفحات مشابه و آخرین نسخه ای که از آن در گوگل ذخیره شده است و جستجوهای مرتبط در پایین صفحه که می توانید در جستجوهای بعدی آن را امتحان کنید.

 

گاهی در سمت راست و گاهی هم در بالای نتایج تبلیغات را مشاهده می کنید . مت کاتس بیان می کند تجارت آگهی های تبلیغاتی برای گوگل بسیار جدی است . گوگل هم به آگهی دهندگان متعهد است بهترین مخاطبانشان را فراهم کند و به کاربران متعهد است تا تبلیغاتی را که به آنها نیازمند هستند را نمایش دهد و همچنین مقید است که آگهی های تبلیغاتی از نتایج جستجو کاملا جدا و قابل تشخیص باشند و آگهی هایی که با اطلاعاتی که کاربران به دنبال آنها هستند مرتبط نیست را نمایش نخواهد داد.

 
 

نتیجه قابل توجهی که از این مقاله و صحبت های مت کاتس می توان گرفت این است که سایتی که صفحات آن متناسب با بیش از ۲۰۰ سوالی که گوگل به عنوان معیار ارزش گذاری صفحات در نظر می گیرد ، بهینه سازی نشده باشد ، در نتایج جستجو جایگاه مطلوبی برای اهدافش کسب نخواهد کرد. سئو و بهینه سازی سایت را برای ارتقای کسب و کار خود جدی بگیرید.

منبع: seoyar http://seoyar.com/%DA%AF%D9%88%DA%AF%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%9F/

به این مطلب امتیاز بدهید
درباره نویسنده

ابراهیم حنفی (متخصص سئو) هستم، 8 سال سابقه فعالیت در حوزه وب رو دارم و بطور تخصصی 4 سال هست که سئو کار میکنم و به لطف خدا نمونه کارهای خوبی در این زمینه بدست آوردم.

دیدگاه خود را بنویسید