محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

787e9_%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C- محاسبه پیج رنک داخلی در سئو


محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

پیج رنک داخلی خود را محاسبه کنید و استراتژی لینک بیلدینگ سایت را تغییر دهید.

پل شاپیرو که یک مقاله نویس مشهور است روشی را برای تعیین اتوریتی صفحات سایت شما ارائه داده است. این کار از طریق معیاری به نام پیج رنک داخلی انجام می شود و رتبه بندی سئو سایت شما شروع خواهد شد.

معماری سایت شما ( روشی که در آن لینک های داخلی سازماندهی و مرتب می شود ) نقش بسیار مهمی در گشت و گذار کاربر در سایت و نیز موتورهای جستجو دارد. این کار می تواند بر روی رنکینگ سایت نیز تاثیر بسیار مهمی داشته باشد. موتورهای جستجوی امروزی از لینک ها برای خزیدن در صفحات سایت استفاده می کنند. خزنده هایی که توسط این موتورهای جستجو به کار می روند بر روی هر لینکی که در صفحات سایت شما ظاهر شود کلیک خواهند کرد. این لینک ها هم لینک های داخلی و هم لینک های خارجی است. اینکار به موتورهای جستجو اجازه می دهد صفحات سایت شما را به خوبی پیدا کنند و آن را در پایگاه داده خود رتبه بندی نمایند.

موتورهایی همچون گوگل از تعدادی لینک برای رتبه بندی نتایج پرس و جو استفاده می کنند.به همین خاطر، لینک هایی که شما در صفحات سایت خود قرار می دهید نقش بسیار مهمی در چگونگی رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. حالا سوال اینجاست که از کجا می توان فهمید این لینک های داخلی ساختار خوب و بهینه ای دارند و به درستی سازماندهی شده اند؟ در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا مساله پیج رنک داخلی را با هم مرور کنیم و تاثیرات آن بر روی سئو را بررسی نماییم.

معماری کلی سایت و لینک های داخلی مبتنی بر ناوبری:

دو نمونه لینک داخلی اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. لینک های داخلی که ساختار ناوبری سایت شما را تشکیل می دهند.
  2. لینک های داخلی ثانویه که در متن ظاهر می شوند ( در مقالات یا سایر مکان هایی که لزوما جزو ساختار ناوبری سایت شما نیستند)

اجازه دهید اولین مورد از این لینک ها را بررسی کنیم. اولین مرحله برای داشتن لینک های داخلی مرتب این است که عناصر ناوبری را سازماندهی کنیم و آن را به یک ساختار سازماندهی شده خوب در سایت متصل نماییم. توصیه می کنم یک ساختار لینک سازی داخلی کلاسیک را ایجاد کنید . این موارد تست شده هستند و امتحان خود را پس داده اند. در زیر مثالی از سایت پورتنت را مشاهده می کنید:

787e9_%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C--300x168 محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

حالا که سایت شما یک بنیان محکم برای لینک های داخلی دارد اجازه دهید نگاهی به ادامه ماجرا بیندازیم. این لینک های داخلی و نیز لینک های ناوبری چگونه می توانند بر روی خزنده های موتورهای جستجو تاثیر بگذارند؟ برای بررسی این موضوع ما پیج رنک تمامی صفحات سایت را بررسی می کنیم.

پیج رنک چیست؟

قبل از ادامه کار، اجازه دهید در مورد پیج رنک کمی صحبت کنیم. همانطور که می دانید پیج رنک یکی از الگوریتم هایی است که گوگل برای رتبه بندی صفحات سایت در موتورهای جستجو از آن استفاده می کند. الگوریتم پیج رنک که توسط گوگل معرفی شده است ، با شمارش تعداد و کیفیت لینک های یک صفحه کار می کند و اهمیت یک سایت را از این طریق تخمین خواهد زد.

787e9_%D9%BE%DB%8C%DA%86-%D8%B1%D9%86%DA%A9-%DA%AF%D9%88%DA%AF%D9%84-300x242 محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

نمایش بصری پیج رنک

پیج رنک داخلی چیست؟

گوگل پیج رنک های هر صفحه را در ایندکس خود، صفحات مختلف لینک شده در یک سایت و نیز تمامی لینک های سایت محاسبه می کند.اما ایده ای که در پشت پیج رنک( تعیین اهمیت یک صفحه بر اساس لینک هایی که از سایر صفحات به آن می آید) است ممکن است در یک شبکه بزرگ ( همچون گوگل) یا یک شبکه کوچک اعمال شود.

برای بررسی لینک های داخلی سایت، ما از ایده پیج رنک استفاده می کنیم و نگاهی به اهمیت هر کدام از صفحات سایت خواهیم داشت.فقط به خاطر داشته باشید که پیج رنک داخلی در این مقاله به معنای الگوریتم پیج رنک گوگل نیست. اما در محاسبات آن از موارد مشابهی استفاده می شود. اجازه دهید کار را شروع کنیم و پیج رنک داخلی سایت را محاسبه نماییم.

مرحله اول: استفاده از نرم افزار سئو Screaming Frog

قبل از اینکه واقعا بخواهیم پیج رنک داخلی را برای سایت محاسبه کنیم باید سایت خود را با خزنده های مختلف بررسی نماییم. برای این منظور ، من از ابزار Screaming Frog استفاده می کنم که یک ابزار استاندارد برای بررسی سئوی سایت است. ابتدا ابزار را اجرا کنید و سایت خود را بررسی نمایید. زمانی که فرآیند خزیدن به اتمام رسید، روی گزینه Bulk ExportAll Outlinks از منوی بالایی کلیک کنید و فایل CSV را در مکان مورد نظر خود ذخیره نمایید.

787e9_screamingfrog-outlinks-300x99 محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

این فایل حاوی تمامی لینک های داخلی سایت شماست. ما از این لیست برای ایجاد شبکه و محاسبه پیج رنک داخلی استفاده خواهیم کرد.

مرحله دوم: پیج رنک داخلی را با R محاسبه کنید:

اگر با موضوع R آشنا نیستید باید بدانید که R یک نرم افزار رایگان برای محاسبه آماری و گرافیک است که بر روی پلتفرم های گسترده ای کار می کنید. شما می توانید آن را دانلود و نصب کنید. با اجرا کردن نرم افزار R و اجرای دستور زیر، کتابخانه igraph را نصب کنید:

install.packages(“igraph”)

 

زمانی که کتابخانه مورد نظر نصب شد، قادر خواهید بود از کدهای زیر برای سایت خود استفاده کنید:

 

کافیست به سادگی کامنت کدهای مورد نظر را دنبال کنید. موارد زیر را فراموش نکنید:

۱.مکان مورد نظر برای فایل CSV را مشخص کنید.

  1. دامنه و اکستنشن TLD را مشخص نمایید.
  2. نامی برای فایل خروجی خود انتخاب کنید. این فایل حاوی پیج رنک داخلی هر کدام از صفحات سایت شماست.

مثال: خوب اجازه دهید اینکار را بر روی سایت های واقعی انجام دهیم و نتایج آن را مشاهده کنیم.

برای اولین مورد بهتر است روی سایت Catalyst Digital کار کنیم.در شکل زیر نمونه خروجی را مشاهده می کنید:

db8db_%D9%BE%DB%8C%D8%AC-%D8%B1%D9%86%DA%A9-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-300x199 محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

اگر نگاهی به شکل بیندازید متوجه می شوید که صفحه تماس با ما بالاترین رتبه بندی را دارد. این به نظر درست نمی رسد. شما نمی توانید این مورد را بر اساس خزنده های معمولی سایت مشاهده کنید. به عنوان مثال، این ابزار نشان می دهد که صفحه تماس با ما علی رغم داشتن پیج رنک داخلی بالاتر،تنها یک لینک کمتر از صفحه اصلی دارد.پیج رنک داخلی همانند الگوریتم پیج رنک گوگل، زمانی معنا پیدا می کند که لینک ها به یک شبکه ای از صفحات متصل شده باشد . تعداد لینک ها اصلا مهم نیست.

لینک های داخلی کمتری در صفحه تماس با ما وجود دارد اما پیج رنک داخلی آن بیشتر بوده است. خوب حالا اجازه دهید نام برند را در گوگل جستجو کنیم:

db8db_%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B2-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-300x267 محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

نتایج جستجو نشان می دهد که مشکلی در سایت ما وجود دارد. صفحه تماس با مای این سایت بالاتر از صفحه اصلی رتبه بندی شده است. خوب حالا که از وجود این مشکل با خبر شدیم، می توانیم نگاه بهتری به معماری سایت خود داشته باشیم و از راه حل بهتری استفاده کنیم.

سایت Online Geniuses:

خوب اجازه دهید همین تست را بر روی سایت Online Geniuses انجام دهیم.

db8db_%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C--300x201 محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

همانطور که در شکل بالا هم مشاهده می کنید این سایت حاوی یک صفحه شغلی یا همان pursuit است که پیج رنک داخلی بالاتری نسبت به صفحه اصلی دارد. به خاطر لینک های خارجی که به صفحه اصلی سایت اشاره می کنند این موضوع نمی تواند مشکل ساز باشد. اما باید دقت کافی به آن داشته باشیم.

نتیجه گیری:

حالا شما دانش و درک بیشتری نسبت به لینک های داخلی خود دارید. بهتر است یک ساختار اصلی برای لینک های داخلی مبتنی بر ناوبری داشته باشید. شما می توانید سایت خود را با فرآیندهای خزیدن بررسی نمایید و مشکلات آن را بسنجید.

ارائه شده توسط تیم ایران سئو سایت

منبع: http://iranseosite.ir/%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%AC-%D8%B1%D9%86%DA%A9-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A6%D9%88/

محاسبه پیج رنک داخلی در سئو
1.3 (25.41%) 37 votes
درباره نویسنده

ابراهیم حنفی (متخصص سئو) هستم، 8 سال سابقه فعالیت در حوزه وب رو دارم و بطور تخصصی 4 سال هست که سئو کار میکنم و به لطف خدا نمونه کارهای خوبی در این زمینه بدست آوردم.

دیدگاه خود را بنویسید