لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

logo-design-11 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/07/05 0 نظر 90 بازدید

در این مقاله قصد داریم در مورد طراحی لوگو و تاثیر مستقیم لوگو بر برندینگ صحبت کنیم. لوگوها انواع مختلفی دارند که با شناخت دسته بندی آن ها می توان لوگوی مناسب تری را برای کسب و کار خود انتخاب کرد. در ادامه به توضیح در رابطه با انواع لوگو و ویژگی های آن می پردازیم.

طراحی لوگو چقدر اهمیت دارد؟

لوگو نماد شما است. شما با این نماد به یاد خواهید آمد. به طوری که هرجا نماد شما دیده شود نوع فعالیتتان و هر چیزی که از شما می دانند به یاد خواهد آمد. پس با لوگویی خاص به یاد ماندنی شوید.

سعی کنید از طرحی استفاده کنید که برایتان هدفمند باشد. لوگو معرف شرکت ، سازمان یا کسب و کار شماست. با این نماد قابل اعتماد می شوید زیرا لوگو به فعالیت شما هویت می دهد. نبود لوگو در کسب و کار کاملا احساس خواهد شد.

آیا لوگوها تاریخ انقضا دارند؟

خیر ، لوگوی زیبا چیزی نیست که نیاز به تغییر داشته باشد. شرکت هایی هستند که با وجود این که چندین سال از فعالیتشان میگذرد ولی هم چنان با همان لوگو قدیمی خود ، در ذهن ها بیشتر خودشان را ثبت می کنند. مثل شرکت های ماشین سازی مانند بنز و بی ام و که از همان ابتدای کارشان تا کنون از یک لوگو استفاده کرده اند.

 1507124797 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

این که یک لوگو هیچ گاه در کل زمان فعالیت شما تغییر نکند و مردم نیز آن نماد را بشناسند ، حس ثبات و مورد اعتماد بودن آن شرکت و مجموعه را به دیگران منتقل می کند. 

نکته مقابل این قضیه نیز وجود دارد. یعنی می توان لوگو را تغییر داد اما این موضوع بستگی به نیاز سازمان و کسب و کار دارد.

شرکت های بزرگی نیز هستند که لوگو و نمادشان را تغییر می دهند. لوگوی اینستاگرام و یا خود گوگل از این دسته لوگوها هستند که مدام تغییرات آن ها را دیده ایم. 

این شرکت ها با این تغییرات قصد دارند خودشان را انعطاف پذیر در مقابل تغییرات و به اصطلاح update نشان دهند. نکته این جا است که طرح اولیه باز هم حفظ می شود و شما با دیدن این تغییرات احساس نمی کنید که لوگو یک شرکت دیگر را می بینید.

old-new-google-logo لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
1507122590 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

چه نوع طراحی لوگویی مناسب است؟

طراحی لوگو ، حوزه ای بسیار وسیع است. تا به حال تعداد بی شماری لوگو های طراحی شده دیده اید که هر کدام با تکنیک خاصی طراحی می شوند.

توصیه شده: 
GTMetrix چیست و چگونه کار می کند ؟

4 نوع تکنیک طراحی لوگو وجود دارد :

1. طراحی لوگوهای عکس دار ( آیکون )

2. طراحی لوگوهای متن دار ( تایپوگرافی )

3. طراحی  لوگو حرف نماد ( مونوگرام )

4. طراحی لوگوهای عکس و متن دار ( ترکیبی )

هر کدام از این دسته بندی های طراحی لوگو به گونه ای مناسب است که در ادامه به توضیح انواع لوگوها می پردازیم.

طراحی لوگو های عکس دار 

عکس ها بسیار در حافظه خواهند ماند. این که طرحی داشته باشید که عکس خوبی دارد ، دیگر احتیاج به نوشته ندارد. طراح های گرافیکی نیز به خوبی در ذهن می مانند که تعداد بیشماری از آن ها را دیده اید. مثل لوگوی twiter , android , apple  و … اینکه بخواهید یک طرحی داشته باشید که با نگاه کردن به آن کسب و کارتان تشخیص داده شود خوب است ولی شرکت هایی نیز هستند که طراحی لوگویی را انجام داده اند که هیچ معنی خاصی در طرحشان دیده نمی شود و لوگوی بسیار خوبی دارند. با این حال شما با دیدن این طرح به یاد این شرکت ها می افتید. به این دلیل که خودشان به لوگو معنا می دهند نه لوگو به آن ها.

logo-design-2 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

طراحی لوگوهای متن دار 

سلیقه بیشتر مردم دنیا طرح های ساده را می پسندد می توانید با یک متن کم گرافیکی ساده ، تاثیر خوبی در ذهن مردم بگذارید. مثل شرکت های بزرگی هم چون Yahoo و  Facebook.

این نوع طرح ها خوانا و کم گرافیک تر از بقیه مدل های لوگو هستند. برای کسب و کارهایی که برندینگ اهمیت ویژه ای دارد و می خواهند اسم برندشان را معروف کنند این نوع طرح ها بیشتر استفاده می شود.

logo-design-3 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟logo-design-4 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

طراحی لوگو حرف نماد ( مونوگرام )

این لوگوها با استفاده از حرف اول برند یا استفاده از چند حرف به صورت ترکیبی طراحی می شوند. نمونه های زیبای بسیاری برای طراحی لوگو حرف نماد وجود دارد مثل : Skype ، Pinterest و LOUIS VUITTON. 

توصیه شده:  دیزنی در حال مذاکره برای تصاحب فاکس قرن ۲۱ است

از این نوع طراحی لوگو معمولا زمانی استفاده می شود که اسم برند کمی طولانی باشد.

logo-design-5 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

طراحی لوگوهای عکس و متن دار ( ترکیبی )

طراحی لوگو ترکیبی عکس ومتن دار برای برندهایی توصیه می شود که متن تنها و یا عکس تنها مفهوم کار آن ها را نرساند. 

با این روش می توان طراحی لوگوهایی انجام داد که قابل فهم تر باشد و یا ممکن است فردی ترجیح دهد طراحی لوگو ساده ای نداشته باشد و همه چیز از همان نگاه اول به لوگو مشخص باشد. شرکت های زیادی از این نوع طراحی استفاده کرده اند مثل : amazon , puma و همراه اول.

logo-design-6 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

از چه رنگ هایی در طراحی لوگو استفاده کنیم؟

رنگ ها تاثیر زیادی روی مخاطبین شما می گذارند. بهترین انتخاب برای رنگ لوگو ، انتخاب یک رنگ تنها است. برای کسب و کار خود رنگی مشخص انتخاب کنید و از این رنگ برای طراحی لوگو هم نیز استفاده کنید. 

به طور مثال اگر برای برند خود رنگ آبی را در نظر گرفته اید در همه جا از همین رنگ استفاده کنید تا ملکه ذهن دیگران شود.

استفاده از لوگوهایی که تغییر رنگ هویت لوگو را از بین نبرد نیز بسیار مناسب است. این که لوگو شما رنگ پذیر باشد در طراحی سایتتان بسیار مفید است و با هر رنگی باز هم معنی برند شما را بازگو می کند.

logo-design-9 لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

طراحی لوگو حرفه ای

طراحی لوگو حرفه ای در اصل به منحصر به فرد بودن لوگو اشاره دارد. منظور طرحی است که فقط یادآور کسب و کار شما باشد و از جایی کپی نشده باشد. این نوع طرح ها همانند طرح هایی هستند که در بیلبوردها و یا کارت ویزیت ها دیده اید و چندین ثانیه به آن طرح فکر کرده اید. حس خوبی که بعد از دیدن یک لوگو به شما دست می دهد به این معنی است که آن لوگو حرفه ای بوده.

توصیه شده:  حل نمونه سوالات برنامه نویسی زبان r

لوگو صدا

لوگو صدا، صدایی است که مخصوص شما تولید شده و شما می توانید در پادکست ها ، تیزرها ، تبلیغات و… از آن ها استفاده کنید. این صداها تاثیر خوبی در حافظه شنوندگان باقی می گذارد مانند صدایی که نوکیا در هنگام روشن شدن تلفن های همراه خود قرار داده بود. حافظه ی شنوایی در بسیاری از افراد دنیا از حافظه بینایی قوی تر است. با این حال تاثیر لوگو صدا بر حافظه ی شنوایی برای بسیاری از کسب و کارها از یک نماد تصویری بیشتر است مانند رادیو و آموزش های صوتی و تصویری.

جمع بندی

با مطالعه ی این مطلب دریافتید که طراحی لوگو هیچ قاعده ی خاصی ندارد. تمام موارد ذکر شده هم در صورت رعایت کردن لوگوی زیبایی را به وجود می آورد هم در صورت رعایت نکردن! یعنی می توان از لوگوی تصویردار استفاده کرد و یا از لوگوی بدون تصویر و متن دار. هر کدام از تکنیک های طراحی لوگو به نحوی مفید و کارآمد هستند پس سخت نگیرید.

معنای لوگویتان باشید. فرقی ندارد که از چه اصولی و کدام دسته بندی لوگو استفاده کنید مهم این است که این نماد فقط مخصوص شما باشد و نه شما از لوگوی دیگران استفاده کرده باشید نه دیگران از لوگوی شما.

اگر هنوز اقدام به طراحی لوگو برای کسب و کار خود نکرده اید زودتر دست به کار شوید و لوگوی انحصاری خود را به همه معرفی کنید. 

https://modireweb.com/Logo-design

لوگوی تاثیرگذار باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
به این مطلب امتیاز بدهید
درباره نویسنده

دیدگاه خود را بنویسید