سئو چیست ؟

سئو چیست؟

SEO مخفف  عبارت Search Engine Optimization می باشد و همانطور که از ترجمه آن می توان فهمید،  سئو به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد.

بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر به چه علتانجام می گیرد؟

ابتدا باید این نکته را در نظر داشته باشیم که غول دنیای اینترنت، چیزی نیست جز گوگل و معمولا وقتی سخناز موتورهای جستجو می شود آرم چهار رنگ شرکت گوگل، در ذهن کاربر اینترنت نقش می بندد، پس با مثال گوگل مطلب را ادامه می دهیم.
مسئله مهمی که در خدمات رایگان گوگل نهفته است درآمد بسیاری است که در ازای پاسخ به جستجوی شما برای گوگل کسب می شود، در هر بار جستجو که کلمه به کلمه آن توسط نرم افزارها و ربات های گوگل تجزیه و تحلیل می شود و نتیجه ای شامل چندین هزاروب سایت یافت می شود!

کافیست برای نمونه کلمه mobileرا جستجو نمایید:
نتیجه جستجو : حدود 5,510,000,000 نتیجه رقم پنج میلیارد و پانصد میلیون نتیجه شاید باورنکردنی باشد و تعداد صفحات یافت شده به نظر بیش از تعداد موبایل های تولید شده می باشد. جالب است بدانید این تنها صفحاتی است که موتور جستجو آنها را پیدا کرده و میلیونها صفحه دیگر وجود دارد که به دلیل عدم رعایت اصول اولیه طراحی و سئو یا خواست مدیران سایت در موتورهای جستجو قابل نمایش نیستند. لازم به ذکر است دیده شدن در موتور جستجو و دیده شدن در بالاترین نتیجه جستجو 2 مبحث متفاوت ولی مهم در سئو هستند.

SearchEngine_01 سئو چیست ؟
شما کدام صفحه و کدام سایت را انتخاب می کنید؟
کاربران به طور معمول بیش از 3 صفحه از نتیجه را مرور نمی کنند و شرکتها و فروشگاههایی که قصد فروش محصول و کسب در آمد دارند برای دیده شدن در بالاترین بخش نتیجه جستجو های گوگل حاضر به پرداخت هزینه هستند.

یک تبلیغ متنی دارای چند کلمه به همراه لینک به سایت فروشنده برای هر بار کلیک حدود 1 دلار یا بیشتر هزینه دارد، حتی اگر منجر به خرید نشود گوگل این هزینه را در ازای نمایش لینک و کلیک کاربر از صاحب تجارت دریافت میکند. تصور کنید برای یک فروشنده که قصد معرفی کالای خود در بین فروشتدگان گوشی تلفن همراه را دارد هزینه نمایش تبلیغ به مدت یکماه در صفحه اول گوگل چند دلار خواهد بود؟ از طرفی در حال حاضر این خدمات، برای کشور ایران و دامنه های کشوری ir از طرف گوگل تحریم شده، که حتی اگر گوگل مانع نمی شد تحریمهای اقتصادی و مشکلات انتقال ارز و نرخ بالای ارز و … مانع این نوع فعالیت می شد.

googleAdwords1 سئو چیست ؟

پس چگونه باید در ردیف های بالا و اولیه جستجو دیده شویم؟

پاسخ: با کمک ابزارها و ترفندهای SEO

پس ارزش یک وب سایت با سئوی استاندارد و مداوم بیش از چیزی است که فکر می کردیم و به همین دلیل در حال حاضر شرکتهای بزرگ برای توسعه صفحات وب خود و دیده شدن در اقیانوس وب سایتها، مدیران وب یا وب مسترهای با تجربه استخدام می کنند.

5 (100%) 1 vote
درباره نویسنده

ابراهیم حنفی (متخصص سئو) هستم، 8 سال سابقه فعالیت در حوزه وب رو دارم و بطور تخصصی 4 سال هست که سئو کار میکنم و به لطف خدا نمونه کارهای خوبی در این زمینه بدست آوردم.

دیدگاه خود را بنویسید