ترفند هایی برای افزایش سرعت وبسایت

از آنجایی که هدف تمامی موتورهای جستجو، مانند گوگل، فراهم کردن تجربه‌ای خوب برای کاربرانشان است، بنابراین سایتی سریع، کیفیت کلی سایت را افزایش داده و در نتیجه رضایت کاربران را به همراه خواهد داشت. تجربه داشتن اینترنت سریع حق هر یک از کاربران است.

بر اساس یک تحقیق انجام‌ شده ، هر فرد حدودا ۶ الی ۱۰ ثانیه برای بارگذاری یک وب‌سایت صبر می کند. در صورتی که در طول این زمان اندک وب سایت شما نتواند ، نظر مثبت بازدیدکننده را جلب کند، قطعا در جذب مخاطب جدید شکست می خورد .

در این مقاله از وبلاگ آبزرورسئو قصد داریم شما را با روش هایی آشنا کنیم تا بوسیله این روش ها بتوانید سرعت وب سایت خود را بهبود ببخشید .

روش های بهینه‌سازی سرعت سایت

1- بهینه‌سازی تصاویر

تصاویر بخش گسترده ای از وب را به خود اختصاص داده‌اند. استفاده از تصاویر با حجم و اندازه نامناسب تاثیری منفی روی سرعت بارگذاری سایت دارد؛ بنابراین قبل از آپلود کردن تصاویر، باید سایز و فرمت آن‌ها را بهینه کنید .

بهینه‌سازی تصاویر می‌تواند تا حدود ۸۰ درصد، فرآیند بارگذاری را سرعت ببخشد . می توانید بوسیله نرم‌افزارهای ویرایشگر مانند فتوشاپ، بخش‌های زائد تصویر را حذف کنید. اندازه مناسب تصویر معمولا برحسب عرض صفحه وب‌سایت شما تعیین می شود .

فرمت JPEGs رایج‌ترین فرمتی است که برای تصاویر استفاده می‌شود. در تصاویر گرافیکی نیز انواع PNG نسبت به نمونه‌های GIF اولویت‌ دارند. البته فرآیند بهینه‌سازی تصاویر را نیز می‌توان در خود پنل سیستم مدیریت محتوا و به کمک برخی افزونه‌های خاص مانند EWWW Image هم انجام داد.

همچنین به این نکته توجه کنید که به دلیل اینکه مرورگر شما قبل از بارگذاری تصاویر، سایت شما را بارگذاری می کند حتما ابعاد تصاویر را مشخص کنید این کار به تعیین مکان و تصمیم مرورگر در خصوص المنتهای غیر قابل تغییر سایت، کمک خواهد کرد. اگر ابعاد تصاویر مشخص نشده باشند، مرورگر شما پس از بارگذاری تصاویر مجددا در خصوص چیدمان صفحه تصمیم خواهد گرفت. برای این کار از مشخصه‌های height و width در تگ  استفاده کنید.

2-کاهش حجم فایل‌های JAVASCRIPT، CSS و HTML

برای افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت لازم است تا مقدار دیتای موردنیاز برای رندر کردن صفحات را کاهش دهید. حذف بایت‌های غیرضروری، مانند خطوط و فضاهای اضافی، می‌توانند در کاهش بایت موثر باشند. همچنین کاهش اندازه فایل‌ها نیز می‌تواند به بارگذاری سریع‌تر صفحات وب در مرورگرها منتهی می شود.

تمامی فایل‌های JavaScript، CSS و HTML را مورد بازبینی قرار دهید در این بازبینی‌ها باید فضاهای سفید و کامنت‌های غیرضروری را پاک کنید تا باعث کاهش زمان فرآیند بارگذاری شود .

البته پیشنهاد می کنیم که عملیات کاهش حجم فایل‌های JavaScript، CSS و HTML را حتما به متخصصان این حوزه بسپارید.

3-فایل‌های CSS را در بالا و JS را در پایین قرار دهید

قرار دادن فایل‌های CSS در بخش قالب، از رندر کردن دوباره و تصاعدی جلوگیری خواهد کرد. در غیر این صورت ممکن است کاربر تا بارگذاری کامل سایت با صفحه سفید مواجه شود. این موضوع به استاندارد سازی صفحه خود بر اساس استانداردهای W3 نیز کمک خواهد نمود. همچنین کد‌های جاوا اسکریپت خود را به دلیل مشابه در پایان صفحه قرار دهید.

4-حافظه کش مرورگر را فعال کنید

هرباری که مرورگر یک صفحه وب را لود می‌کند، برای نمایش بهتر، مجبور است تا تمامی فایل‌های موجود در آن صفحه ازجمله تصاویر، JavaScript، CSS و HTML را هم  دانلود کند. هر فایل، یک درخواست جداگانه برای سرور ایجاد می‌کند و هرچقدر که تعداد درخواست‌های ارسال‌شده به سرور زیادتر باشد، قطعا پاسخ به این درخواست‌ها مدت‌زمان بیشتری طول خواهد کشید.

اما حافظه کش مرورگر می‌تواند در موقع بازدید کاربر از سایت، فایل‌های صفحه را در یک کامپیوتر محلی ذخیره کند. در این حالت، در صورت بازدید مجدد کاربر از سایت شما، نیازی به ارسال مجدد درخواست HTTP به سرور وجود ندارد؛ زیرا این درخواست پیش از این در سرور ثبت شده است.

برای وب‌سایت‌هایی که بازدیدکنندگان وفادار و همیشگی دارند، فعال‌سازی حافظه کش مرورگر می‌تواند بسیار موثر باشد.

5- ریدایرکت‌ها را کاهش دهید

گاهی مواقع برای بیان کردن موقعیت جدید یک لینک، دنبال کردن کلیک‌ها، متصل کردن بخش‌های یک سایت به یکدیگر و یا رزرو کردن چندین دامنه با هم، نیاز به ریدایرکت و هدایت دوباره مرورگر از آدرسی به آدرس دیگر خواهید داشت.  هر بار که مقصد آدرس تغییر می‌یابد، مرورگر شما نیاز به تغییر و به روز رسانی آدرس خود دارد. به دلیل اینکه ریدایرکت‌ها درخواست‌های HTTP را افزایش و در نتیجه مدت عکس العمل و لود سایت را کاهش می‌دهند. بهتر است تنها زمانی از آنها استفاده کنید که واقعا به نیاز دارید و راهی جز استفاده از آن‌ها ندارید.

درباره وبلاگ تخصصی آبزرورسئو

آبزرور سئو در کنار خدماتی تخصصی، مطالب تخصصی را نیز جهت آشنایی با مباحث به صورت هفتگی، با علاقمندان به اشتراک می گذارد.

سفارش آنلاین پروژه

پروژه خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در جهت رفع مشکلات شما در کنارتان خواهند بود.

عضویت در خبرنامه

 
 
 

ترفند هایی برای افزایش سرعت وبسایت

به این مطلب امتیاز بدهید
درباره نویسنده

دیدگاه خود را بنویسید