تاثیر فایل Robots.txt در سئو سایت

کار اصلی فایل robots.txt محدود کردن دسترسی روبات‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو به محتویات سایت شما می‌باشد و معمولا دارندگان سایت ها از robots.txt جهت معرفی ساختار سایتشان به ربات های سراسر وب استفاده می کنند.
این روبات‌ها به صورت خودکار عمل می‌کنند به طوریکه قبل از ورود به هر سایت یا صفحه‌ای از وجودفایل robots.txt بر روی آن و محدود نبودن دسترسی محتوا مطمئن می‌شوند. هنگامی که شما قصد دارید ربات های گوگل را محدود کنید از فایل Robots.txt استفاده می‌کنید ولی اگر تمام صفحات سایت قابلیت ایندکس توسط گوگل را داشته باشند نیازی به این فایل نخواهید داشت.

تمامی روبات‌های استاندارد در اینترنت به این قوانین و محدودیت‌ها احترام می‌گذارند و صفحات وب سایت شما را بررسی و ایندکس نخواهند کرد اما روبات‌های اسپم توجهی به این فایل نمی‌کنند. در عمل استفاده از فایل robots.txt به شما کمک می‌کند که صفحات سایت را تنها مختص کاربران اینترنتی طراحی کنید و نگران محتوای تکراری، وجود لینک های بسیار در آن صفحه و تاثیر منفی بر سئو سایت نباشید.

در واقع با فایلrobots.txt می‌توانید صفحات بی‌ارزش و کم محتوا را از دید موتورهای جستجو مخفی کنید تا زمان روبات‌ها در سایت شما برای ایندکس کردن این صفحات هدر نرود .
ربات های اینترنتی از قوانین زیر برای ایندکس یا ایندکس نکردن صفحات پیروی می‌کنند که عبارت‌اند از:
User-agent: این عبارت نام ربات شما است که با استفاده از آن می توانید با ربات خود ارتباط برقرار کنید و دلیل استفاده از * در مقابل این نام برای این است که این نام به تمامی ربات ها الحاق شود .
Disallow: بیانگر آدرس صفحه ای است که می‌خواهید از دید روبات ها پنهان بماند.
Allow: بیانگر آدرس صفحه مجاز برای ربات ها است که برای ایندکس شدن توسط گوگل معرفی می شود.
در واقع با تلفیق این دستورات شما قادر خواهید بود قوانین مختلفی برای دسترسی به صفحات داخلی سایت خود تعریف کنید.
تمامی ربات های اینترنتی معتبر توسط سایت Web Robots Database به صورت لیست جمع‌آوری شده است و شما می‌توانید با قرار دادن نام هر یک به عنوان User-agent قوانین معینی برای آن‌ها تعریف کنید و یا با به کار بردن کاراکتر * به جای نام فایل robots.txt یک قانون را برای همه ربات ها اجرا کنید.
به طور مثال :

توصیه شده:  خدمات برنامه سئو php

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

تاثیر فایل robots.txt روی سئو

برای سئو سایت این فایل بسیار ضروری می باشد. وقتی روبات های موتورهای جستجو برای کاوش وارد وب سایت می شوند به تمامی قسمت های وب سایت مراجعه می کند و باعث افزایش فشار بر روی سرور سایت می شود. همچنین ممکن زمانی زیادی را در سایت سپری کند. ولی اگر از فایل robots.txt در وب سایت استفاده شود کاوش روبات ها را محدود می کنید و افتی بر روی سرور سایت مشاهده نمی کنید.
این فایل همچنین در معرفی نقشه سایت به گوگل نیز بسیار تاثیر گذار و مهم است و اکثر کارشناسان سئو وب سایت آن را تائید کرده و توصیه می کنند.

درباره وبلاگ تخصصی آبزرورسئو

آبزرور سئو در کنار خدماتی تخصصی، مطالب تخصصی را نیز جهت آشنایی با مباحث به صورت هفتگی، با علاقمندان به اشتراک می گذارد.

سفارش آنلاین پروژه

پروژه خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در جهت رفع مشکلات شما در کنارتان خواهند بود.

عضویت در خبرنامه

 
 
 

https://www.observerseo.com/%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84-robots-txt-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/

به این مطلب امتیاز بدهید
درباره نویسنده

دیدگاه خود را بنویسید