تاثیر عمر دامنه سایت در سئو

تاثیر عمر دامنه سایت در سئو

 

یکی دیگر از عوامل دخیل در الگوریتم رتبه بندی گوگل ، عمر دامنه وب سایت است . شاید تا به حال این سوال برای شما بوجود آمده باشد که عمر دامنه چه تاثیری می تواند در رتبه بندی وب سایت در نتایج جستجو داشته باشد و چرا تاکید می شود که دامنه خود را برای مدت زمان طولانی ثبت کنید ؟ در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه اهمیت سن دامنه را از زبان یکی از اساتید برجسته سئو وب سایت موز ، برای شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

 

Rand Fishkin در ویدئوی آموزشی خود با مطرح کردن چندین سوال به بررسی اهمیت عمر دامنه و تاثیر آن در الگوریتم رتبه بندی گوگل می پردازد. وی بیان می کند : ممکن است عمر دامنه در رتبه بندی و سئو وب سایت نقش داشته باشد اما به طور کلی چیزی نیست که نگران آن باشید .
 
در ابتدا Rand به پاسخ مت کاتز در یکی از ویدئو های منتشر شده اش در پاسخ به این که آیا سن دامنه اهمیتی در سئو آن خواهد داشت اشاره می کند :
مت کاتز : “خیر؛ در این مورد نگران نباشید. این در خط ۳۸ فایل ثبت اختراع در سال ۲۰۰۲ دفن شده اما به این معنی نیست که این یک عامل در رتبه‎بندی و رنکینگ باشد. ”
همچنین مت کاتز در پاسخ به دیگر مسئولین گوگل اعلام می کند : “ما قول نمی‎دهیم که این یک فاکتور نیست ، اما اگر هم باشد، خیلی ناچیز است. ما از این فاکتور همراه عوامل دیگر استفاده می‎کنیم تا بررسی کنیم و ببینیم چه رخ خواهد داد” .
 
در ادامه به پرسش های Rand و پاسخ وی به آنها در رابطه با اهمیت عمر دامنه و مدت زمان ثبت دامنه اشاره خواهیم کرد.

 

پرسش اول : آیا عمر وب سایت مهم است؟

 

دو سایت کاملا مشابه از دید سئو و عوامل موثر در آن شامل تعداد لینک‎های ورودی یکسان از مکان های یکسان به صفحات یکسان با محتوای کاملا مشابه با این تفاوت که یکی از این سایت‎ها در سال ۲۰۰۸ ایجاد شده و دیگری در سال ۲۰۰۰ . آیا این اساساً رتبه بندی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ پاسخ این سوال به طور قطع خیر است.
اما ممکن است شما بگویید که هنگام جستجو در لیست نتایج جستجو لینک های مربوط به سال های خیلی قبل هم وجو داشته باشد پس چطور ممکن است قدیمی بودن لینک ها اهمیت نداشته باشد ؟ چطور می توان گفت که عمر دامنه اهمیت ندارد ؟
 
نکته مهم این موضوع این است که پای یک رابطه ی همبستگی در میان است نه علت و معلول! در واقع افرادی که این دامنه ها را به ثبت رساندند ، کارهای مفید بسیاری نیز انجام داده‎اند. آن‎ها بهترین و کوتاهترین نام‎های دامنه را انتخاب و ثبت کرده‎اند. آن‎ها برند خود رو ایجاد کردند. آن‎ها زمان زیادی رو برای برندسازی صرف کردند ، افراد بسیاری برند آنها را می شناسند و به آن لینک دادند و آنها را به عنوان یک مرجع می دانند. آنها در بسیاری از شبکه ها و رسانه ها فعالیت داشتند و از سایت ها و افراد معتبر لینک دریافت کردند . با این اوصاف می توان گفت این فعالیت ها دلیل محکمی است برای قدرتمند بودن دامنه های قدیمی . به دلیل تاثیرات این مستندات و فعالیت ها می باشد که وب سایت های قدیمی موفق تر و با ارزش تر هستند.
 
در واقع می خواهیم این نکته را بیان کنیم که اگر شما همین حالا یک وب سایت ایجاد کنید و تمامی کارهایی را انجام دهید که یک وب سایت قدیمی در در طول ۱۰ سال انجام داده است ، می‎توانید رتبه بهتری نسبت به آن کسب کنید، به این دلیل که شما این نام تجاری و شهرت و لینک ها را سریعتر به دست آورده اید در نتیجه شتاب شما به مراتب بیشتر است.

 

پرسش دوم : مدت زمان ثبت دامنه اهمیت دارد ؟

 

مت کاتز در یکی از ویدئوهای خود به این موضوع اشاره کرده است که : “ممکن است ما به این که دامنه برای چه مدت زمانی ثبت شده است توجه کنیم به این دلیل که اسپمرها ، دومینرها و بازاریابان و دیگر افرادی که فکر می کنیم ممکن است نتایج جستجوهای ما را تغییر دهند، اغلب دامنه‎هایشان را برای مدت کوتاهی ثبت می کنند”.
حتی ایده‎هایی هم مانند ثبت دامنه به مدت ۳۰ روز جهت تست یک دامنه و بعد برگرداندن آن نیز وجود دارد. بنابراین ما معمولا افراد را در صورت داشتن بودجه کافی به ثبت دامنه با مدت طولانی ۵ یا ۱۰ ساله تشویق می کنیم .

 
 

بنابراین نتیجه می گیریم که عمر دامنه با قرار گرفتن در کنار عوامل دیگر سئو و به طور غیر مستقیم در بهبود جایگاه سایت در نتایج جستجو تاثیرگذار خواهد بود . می توان گفت ارزش یک دامنه ارتباط مستقیمی با میزان فعالیت در سایت شامل لینک بیلدینگ و تولید محتوای غنی بر روی سایت دارد . وب سایتی که تازه ساخته شده و فعالیت های سئو پسندی را انجام می دهد نسبت به ساتی که قدمت دارد اما مدت هاست که بروزرسانی نشده است و فعالیتی نداشته که توجه و اعتماد موتورهای جستجو را جلب کند قطعا ارزش بیشتری خواهد داشت .

منبع: seoyar http://seoyar.com/%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D9%85%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B3%D8%A6%D9%88/

درباره نویسنده

ابراهیم حنفی (متخصص سئو) هستم، 8 سال سابقه فعالیت در حوزه وب رو دارم و بطور تخصصی 4 سال هست که سئو کار میکنم و به لطف خدا نمونه کارهای خوبی در این زمینه بدست آوردم.

دیدگاه خود را بنویسید